Kuřecího sice Češi nezkonzumují tolik jako vepřového, ale i tak je v českých zemích velmi oblíbené. Zejména proto, že není drahé, je lehké a přiměřeně chutné. Kromě všemožných úprav od kuřete na paprice s houskovými knedlíky, nebo prsního řízku v trojobalu se kuřecí maso velmi často používá při grilování.
Prsa, stehna a křidýlka
Někteří kuchaři s nadsázkou říkají, že kuřecí maso je ze všech druhů nejnudnější. A to proto, že je sušší, méně tučné a chuťově ne tak pestré jako třeba maso hovězí nebo vepřové. Přestože se jedná o lehkou nadsázku, něco na tom je. Kuřecí maso je skutečně méně tučné a při vaření se rychleji vysuší. Když se tedy rozhodne grilovat kuřecí maso, musíme tyto skutečnosti vzít v potaz a upravit podle toho grilovací dobu. Pokud bychom kuřecí maso grilovali příliš dlouho, maso by bylo suché a ztratilo by skoro vše ze své chuti. Ke grilování se hodí jak prsní, tak stehenní řízky. Prsa je ale lepší grilovat i s kůží, která zadrží vypečené šťávy a maso je tak chutnější a šťavnatější. Stehenní řízky se pro grilování hodí víc než prsíčka. Kuřecí prsa nebo stehna grilujeme nejdříve zprudka, aby se na mase vytvořila kůrčička a taky aby se zatáhlo, zásluhou maso neztratí na šťavnatosti. Jakmile se na mase vytvoří kůrčička, trochu ubereme a maso dogrilujeme na mírnějším ohni. Kuřecí prsa grilujeme na přímém ohni po dobu osmi až dvanácti minut. Pokud jsou řízky silné víc než jeden a půl centimetru, doba grilování se sníží na 6-8 minut. Kuřecí prsní řízky může upravovat na mnoho způsobů. Jednoduchá trojkombinace mořská sůl, čerstvě namletý pepř a čerstvé bylinky nikdy neurazí. Milovníci ostrého řízek dochutí mletým čili, jiní zase dají přednost marinování. I ke kuřecímu masu se hodí steakové omáčky, například pepřová nebo houbová. Kuřecí křidýlka, která se s velkou oblibou připravují zejména na pikantní způsob alla „Buffalo wings“, grilujeme zhruba půl hodiny nepřímou metodou. Ke křidýlkům se náramně hodí omáčka ze sýru s modrou plísní, ale samozřejmě může být i jiná, například pikantní salsa rajčatového základu. Stehenní řízky můžeme grilovat přímou i nepřímou metodou. Doba grilování se pak pohybuje v rozmezí 10 až 20 minut. Co se dochucování, kuřecí maso je dobré marinovat. Pokud jej marinujeme déle než 12 hodin, nemusíme pak maso vůbec solit. Jednak je díky marinádě dochuceno dostatečně a navíc by sůl maso zbytečně vysušila. Jinak je kuřecí maso velmi univerzální a lze jej upravovat na všechny možné způsoby a hodí se k němu prakticky jakékoliv v moderní gastronomii používané koření.
Celé kuře aspoň hodinku pod poklopem
Na grilu si můžeme připravit i celé kuře. To by se mělo grilovat na mírnějším plamenu nepřímou metodou zhruba jednu hodinu, hodinu a půl, a to se zavřeným poklopem (pro zajímavost kachna o váze přibližně 3 kilogramy se griluje nepřímou metodou 1,5 až 2 hodiny, tříkilová husa se na nepřímém ohni udělá skoro za stejnou dobu). Oblíbeným trikem pro dosažení lepší chuti je posadit kuře na plechovku s pivem. Při grilování se pivo vypařuje, provoní maso a udělá ho křehčím a šťavnatějším. Místo piva může být klidně i voda nebo víno, jak kdo chce. Někteří výrobci grilů mají ve své nabídce speciální stojan na kuře, do kterého lze nalít voda, a dosáhne se tak totožného efektu jako při triku s plechovkovým pivem. Grilované kuře skvěle chutná také s citrusovými plody, respektive s citronovou nebo pomerančovou kůrou a šťávou. K dochucení se hodí také čerstvé bylinky jako oregano, bazalka, tymián nebo libeček.
Za bezplatné poskytnutí fotografií děkujeme Weber Worldu z pražské Harfy
Jak správně grilovat hovězí maso
Steaky grilujeme zásadně na rozpáleném roštu, aby maso dostalo hned na začátku teplotní šok a zatáhlo se. Díky tomu z hovězích steaků během grilování nevytečou šťávy a maso bude mít lepší a výraznější chuť.
Dobře udělaný hovězí steak by měl být na povrchu křupavý a uvnitř měkký a šťavnatý. Pro efekt je dobré, když má hovězí steak obtištěnou mřížku z roštu.
Přestože jen samotný hovězí steak je vstupenkou do ráje, zážitek z jídla se ještě zvýší, dostane-li maso pomocníka v podobě chutné omáčky. Může to být jednoduchá pepřová omáčka, nebo houbová, pikantní apod. K hovězímu steaku zásadně nepoužíváme průmyslově vyráběné omáčky. Ne snad že by byly všechny špatné a nepoživatelné, ale dobře ugrilovaný steak si zkrátka zaslouží lepšího partnera než omáčku z flašky. Samotná příprava domácí omáčky ke steaku nezabere víc než pár minut a náklady nepřevýší cenu kupované, ale chuťově slabší omáčky.
Jak správné grilovat vepřové maso